باد روده شنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۶ 12:4

اگر تا به حال در باره باده روده 
مطلب علمی نخوانده ايد, اين مقاله را  بخوانيد


 منبع باده روده :
- هواي بلعيده شده هنگام خوردن و نوشيدن
- گاز جذب شده از خون توسط ديواره روده
- گاز حاصل از واکنشهاي شيميايي روده و
- گاز توليدي در اثر فعاليتهاي باکتريهاي روده

ساختار باده روده (گوز):
    ساختار دقيق باد روده (گوز) در افراد مختلف و در اوقات مختلف بر مبناي غذاي فرد متفاوت است. قسمت اعظم هواي بلعيده شده اکسيژن است که قبل از رسيدن به روده جذب بدن مي شود و فقط نيتروژن باقي مي ماند. بقيه هم شامل دي اکسيد کربن، هيدروژن و متان است. هر چه باد بيشتر در روده نگه داشته شود، ميزان نيتروژن آن بيشتر مي شود چون بقيه امکان جذب دوباره به بدن را دارند. در ضمن افراد عصبي و عجول اکسيژن بيشتري در روده دارند (و گوزوتر هستن)

بوي باد روده 

بوي حاصل از گوز بيشتر به خاطر ترکيبات گوگردي مثل سولفيد هيدروژن است. غذاهايي چون کلم، تخم مرغ و گوشت بوزا هستند. لوبيا بطور اخص بوي شديد ندارد ولي حجم گاز را خيلي زياد مي کند.

صداي باده روده (گوز)
    صداي گوز حاصل ارتعاشات دهانه مقعد هنگام خروج گاز است. نوع و شدت صدا بستگي به شتاب گاز و تنگي ماهيچه اسفنکتر مقعد دارد.

چرا باد روده گرم (چُس)،  گرم و کم صدا است در حاليکه گوز پرصدا و کم بو است؟
     گوز بيشتر حاصل بلعيدن هواست و حجیم است. براي همين هم صداي بيشتري دارد در حاليکه چس حاصل فعاليتهاي باکتريهاي روده است که گازهاي گوگردي توليد مي کنند و در اثر اين واکنشها حرارت هم ايجاد مي شود ولي اين گازها کم حجم تر هستند و به همين دليل کم صداترند.

يک فرد عادي در روز چقدر مي گوزد؟
   به طور متوسط، هر فرد روزانه نيم ليتر گوز توليد مي کند و 14 مرتبه در روز مي گوزد.

آيا ممکن است کسي اصلا نگوزد؟
     خير! همه مي گوزند. حتی مرده ها تا چند ساعت پس از مرگ ممکن است باد روده را خارج کنند( بگوزند ) (بخاطر گازهاي جمع شده در روده قبل از مرگ).

آيا مردها بيشتر از زنها باد روده را خارج می کنند؟
     خير! تفاوت در ميزان گوز بستگي به جنسيت ندارد و بيشتر مربوط به عادات غذاخوردن و بلعيدن هوا و ژنتيک است. اما مردها آزادانه‌تر از زنها مي گوزند و زنها در اين مورد بخاطر قواعد اجتماعي بيشتر خودداري و مخفي کاري مي کنند.

احتمال خروج باد روده در چه وقت از روز بيشتر است؟
      صبح­ اول وقت بعد از بيداري.

چرا حبوبات گاز توليد مي کنند؟
     حبوبات حاوی چند نوع قند هستند که براي انسان قابل هضم نيست و وقتي اين قندها به روده مي رسد، باکتريهاي روده جشن مي گيرند و حسابی گاز توليد مي کنند. بقيه غذاهاي گاز ساز عبارتند از: فلفل دلمه اي، کلم سنگ، کلم پيچ، شير، نان، تخم مرغ، آبجو، و کشمش.

چه کارهاي ديگري باعث توليد گاز مي شود؟
    بلعيدن تند غذا و آب (درمان: جويدن با دهان بسته و آرام غذا خوردن)، آدامس جويدن، سيگار، ليسک و آب نبات، نوشابه هاي گازدار، صعود در هواپيما (بخاطر افت فشار) و عصبي بودن.

آيا نگه داشتن باد روده ضرر دارد؟
     در اين مورد نظرات متفاوت است. قديمي ها معتقد بودند که ضرر دارد. کلاديوس، امپراطور روم، به خاطر حفظ سلامت عمومي، گوزيدن در جشنهاي دربار را آزاد کرده بود. اما دکترهاي امروزي مي گويند که خودداري ضرري ندارد. فقط فشار گاز ممکن است باعث دل درد شود. بعضي دکترها هم اعتقاد دارند که خودداري مداوم در دراز مدت باعث گشادي و ورم مزمن ديواره روده مي شود.

تا چه مدت مي شود باد روده را خارج نکرد؟
      گوز به محض اينکه فرصت پيدا کند و ماهيچه تان را شل کنيد فرار مي کند. حتی اگر تمام روز هم خودتان را کنترل کنيد، بعد از خواب رها مي شود. باور نداريد يک شب در پروازهاي بين قاره اي در هواپيما نخوابيد و به دقت گوش کنيد ببينيد چه مي شنويد.

آيا همه در خواب باد روده را رها می کنند؟
    خير! اکثر مردم از کودکي ياد مي گيرند که در خواب دريچه (اسفنکتر) مقعد را کنترل کنند و به همين خاطر هم صبح ها بعد از بيداري باد روده را خارج می سازند.  ولي اکثر کساني که در طول روز خودداري مي کنند، در خواب ناخودآگاه خارج میکنند. حتما متوجه شده ايد که گاهي اوقات اگر خودتان را کنترل کنيد باد برطرف مي شود. اين موقتي است چون باد به قسمتهاي داخلي روده مهاجرت مي کند و جذب نمي شود بلکه بعدا با قدرت بيشتري هجوم مي آورد.

بهترين راه براي رد  گم کردن باد روده چيست؟
   يک شرکت آمريکايي به نام fartypants هست که گوزقنداق مي فروشد: چيزي شبيه به نوار بهداشتي که در داخل شلوار قرار مي گيرد و بوي بادروده و کمي از صداي آن را به خود جذب مي کند. ولي اگر از اين چيزها نداريد، از روشهاي سنتي استفاده کنيد. مثلا اگر در جمع هستيد خيلي طبيعي رفتار کنيد، انگار نه انگار چيزي شده و اگر صدايش بلند بود با سرعت برگرديد و با تعجب به نفر بغل دستي يا پشت سري خودتان نگاه کنيد.

آيا واقعا باد روده با کبريت شعله ور مي شود؟
    بله! باور نداريد امتحان کنيد. فقط مواظب باشيد که کار خطرناکي است. بنا به آمار، يک چهارم کساني که اين کار را کرده اند کونشان را سوزانده اند چون شعله به سمت مقعد پس مي زند. در ضمن امکان آتش گرفتن لباس و چيزهاي ديگر دور و بر هم هست. همانطور که قبلا ذکر شد، باد روده حاوی گازهاي متان و هيدروژن است که هر دو گاز شديدا اشتعال پذير هستند. رنگ شعله حاصله آبي (متان) يا زرد (هيدروژن) است.

آيا تا بحال کسي از راه خارج کردن با روده امرار معاش کرده است؟
      بله! معروفترين گوزوي جهان يک فرانسوي است بنام لوپتومين  که در اوايل قرن 20 نمايش اجرا مي کرد. اين آقاي هنرمند مي توانست با مقعد آب هورت بکشد. در نمايشها لوپتومين در يک ظرف آب مي نشست و تمام آبها را از مقعد بالا مي کشيد و بعد مثل شلنگ آتش نشاني با قدرت بيرون مي پاشيد. کار ديگرش اين بود که هوا را از مقعد به درون مي کشيد و بعد به صورت موزيکال بيرون مي داد و يا صداي پرنده ها و حیوانات ديگر را در مي آورد.

چند نکته ديگر
 بوي چس حیوانات گوشتخوار مثل سگ و گربه خيلي بد است.

نوشته شده توسط مشکی  | لینک ثابت |