کراکي ها چطور شسته مي شوند یکشنبه ششم آبان ۱۳۸۶ 13:28

کراک، نفرين قرن
  
کراکي ها چطور شسته مي شوند

 
کراک محبوب ترين ماده مخدر در بين جوانان است و شايع است که بدترين عاقبت را هم دارد. مي گويند اجساد معتادان به کراک را در غسالخانه ها نمي شويند چون جسد آنها چنان پوک و گنديده است که قابل شست وشو نخواهد بود.اگرچه ترس از اين عاقبت باعث نشده است مصرف کراک پايين بيايد و اين ماده مخدر همچنان شايع ترين ماده مخدر در بين جوانان است ولي آيا حرف هايي که در مورد اين ماده مخدر زده مي شود، واقعيت دارد؟

مي دانيم که برخي اجساد را نمي توان با آب شست وشو داد مانند پيکر کساني که در تصادف هاي شديد يا آتش سوزي کشته شده اند. همچنين براساس فقه اسلامي اگر اين احتمال وجود داشته باشد که جسد در صورت برخورد با آب از بين برود نيازي به غسل شرعي نيست و مي توان پيکر مرده را با همان شکل به خاک سپرد و به همين دليل هم اجساد افرادي که در تصادف هاي شديد يا آتش سوزي کشته شده اند، بدون شست وشو به خاک سپرده مي شود. غسال هاي بهشت زهرا در مورد علت مرگ جنازه هايي که مي شويند کنجکاوي نمي کنند. يکي از غسال ها مي گويد؛ «اينجا مرده هاي پوسيده را هم مي آورند، آدم هايي که ديگر اصلاً شبيه آدم نيستند ولي ما همه را مي شوييم. يعني هر جنازه يي را که قابل شستن باشد مي شوييم. مي گويند کراکي ها فاسد مي شوند ولي تا به حال جنازه يي نيامده که رويش نوشته باشد کراکي.»

دکتر محسن هاشمي رئيس انجمن فيزيوتراپ هاي ايران که بنا به حرفه خود تجربياتي از اندام هاي تحليل رفته دارد، مي گويد؛ «شخصاً هيچ آزمايش عملي معتبري در مورد اثر مواد مخدر صنعتي بر استخوان ها سراغ ندارم که در اين مورد صدق کند. مسلماً مواد مخدر آسيب شديد فيزيکي به بدن وارد مي کنند ولي براي اظهارنظر نيازمند آزمايش هاي دقيق هستيم.»

هاشمي البته به نکته ديگري هم اشاره مي کند؛ «اگر جواني که اعتياد دارد به پزشک مراجعه کند مسلماً اعتياد خود را پنهان خواهد کرد. پزشک هم احتمالاً به دنبال دلايل ديگر مي گردد و ارتباط ميان اعتياد و پوکي استخوان يا از بين رفتن ماهيچه ها را در نظر نمي گيرد.»

کراک که در قاره امريکا و اروپاي غربي مصرف مي شود سال ها قبل از ترکيبات کوکائين ساخته شد. تجارت کوکائين در قاره امريکا همانند تجارت کراک در آسيا پرمنفعت است و قسمتي از درآمد کشاورزان فقير بوليوي، اکوادور و کلمبيا را تشکيل مي دهد. کوکائين طي مراحل استخراج، حمل و توزيع ارزش افزوده زيادي پيدا مي کند. طوري که تنها افراد ثروتمند قادر به تهيه آن هستند ولي تاجران مواد مخدر براي اينکه اقشار نيازمند جامعه در حسرت کوکائين نمانند آن را با ترکيبات شيميايي ديگري مخلوط کردند و با افزايش حجم، کوکائين فقرا را ساختند اين محصول ارزان تر به نام کراک شهرت پيدا کرد و مانند هر تجارت سودآور ديگر دامنه آن به اروپا هم رسيد.

با اين حال کراک هنوز در آسيا گران قيمت بود در واقع اگر کراک از مسير تجارت مواد مخدر تا ايران بيايد بيش از صد هزار تومان به ازاي هر گرم قيمت خواهد داشت. پس کراک آسيايي که يک دهم اين قيمت هم نيست از چه چيزي ساخته شده است؟ برخي امتياز اختراع کراک را به مافياي سرخ روسيه نسبت مي دهند عده يي ديگر منشاء آن را ترکيه، پاکستان يا ديگر کشورهاي خاورميانه مي دانند. کراک آسيايي از کوکائين ساخته نشده است کراک امروزي موجود در کشور ما فقط ترکيب قوي تري از مشتقات هروئين است. اجناس جديد معمولاً با استفاده از سه روش اصلي مشتريان خود را پيدا مي کنند. کراک هم براي رواج بيشتر در ميان جوانان از هر سه اين روش ها استفاده کرد. اول اينکه معتاداني که به هروئين اعتياد دارند و مي خواهند با يک ماده ديگر آن را ترک کنند نوع مصرف خود را به کراک تغيير مي دهند. در حالي که ماده جديد به مراتب خطرناک تر از اولي است. دومين روش اين است که براي تسکين عوارض ماده محرک يا توهم زا که معمولاً در پارتي ها مصرف مي شود بايد از يک مسکن استفاده کرد. معمولاً هم تصور مي شود که اين مسکن اعتيادآور نيست در حالي که بلافاصله وابستگي ايجاد مي شود. سومين و مهمترين دليل گسترش کراک جنبه فرهنگي آن است. جز مدل لباس و آرايش مو، مصرف مواد مخدر هم به صورت يک «مد» از کشورهاي غربي تقليد مي شود. بنابراين اگر ماده يي که در غرب رايج است به ايران وارد شود، براي حفظ «کلاس» و «پرستيژ» بازار مصرف تضمين شده يي در ميان جوانان خواهد داشت. دکتر اسماعيل پور مدير گروه درمان يک انجمن ترک مواد مخدر است. او شايعات مربوط به کراک را دنبال کرده و به نتايجي رسيده است؛ «مصرف کراک باعث مي شود که فرد هيچ دردي راحس نکند، در نتيجه بيماري هاي مختلف در بدنش به راحتي پخش مي شود. علاوه بر آن اين مخدرها سيستم ايمني را به شدت ضعيف مي کنند و راه براي ورود عوامل عفوني باز مي شود در نتيجه يک شخص معتاد به کراک احتمالاً دچار چند بيماري مختلف خواهد بود، مخصوصاً اگر ولگرد و کارتن خواب باشد.» او از معتاداني مثال مي زند که زخم هاي پوستي بسيار بزرگ يا حتي عفونت کامل را در قسمت هايي از بدن خود داشته اند و البته به مصرف کراک هم ادامه مي دادند. وي مي گويد؛ «وقتي فرد سالمي مي ميرد پس از طي زمان مشخصي مثلاً 72 ساعت جسمش دچار پوسيدگي هايي خواهد شد. حال اگر شخص معتاد به کراک و آلوده به عفونت دروني باشد پس از مرگ در 12 ساعت به اين مرحله خواهد رسيد و جنازه يک روزه او مانند جنازه چندين روزه افراد سالم است و اين تصور را به وجود مي آورد که به زودي از هم خواهد پاشيد.» مي گويند هيچ کس نمي تواند بيش از 5 سال کراک مصرف کند و زنده بماند، چون دوره کشتار آن آغاز مي شود و معتادان را يکي يکي به کام مرگ مي فرستد. البته معتادان به کراک تا اينجا مي توانند مطمئن باشند که حداقل مانند انسان هاي سالم شسته خواهند شد.

 محمد سرابي

فرستنده: ع. شرافت

نوشته شده توسط مشکی  | لینک ثابت |